Deprecated: Optional parameter $post_id declared before required parameter $tp_widgets_list is implicitly treated as a required parameter in /home/jqbpdsaglq/domains/instal3d.pl/public_html/wp-content/plugins/the-plus-addons-for-elementor-page-builder/widgets_loader.php on line 208

Deprecated: Optional parameter $merge_fields declared before required parameter $mc_cst_tags_value is implicitly treated as a required parameter in /home/jqbpdsaglq/domains/instal3d.pl/public_html/wp-content/plugins/theplus_elementor_addon/includes/plus_addon.php on line 2157

Deprecated: version_compare(): Passing null to parameter #2 ($version2) of type string is deprecated in /home/jqbpdsaglq/domains/instal3d.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/core/upgrade/manager.php on line 62
W jakim pomieszczeniu umieścić pompę ciepła? – Instal 3D

W jakim pomieszczeniu umieścić pompę ciepła?

pompa ciepła w pomieszczeniu
Wiele osób spoza branży odnawialnych źródeł energii myśli, że pompy ciepła to duże urządzenia szpecące wygląd domu. Część uważa, że to urządzenie potrzebuje specjalnie wydzielonej przestrzeni, większej niż typowa kotłownia. Prawda jest jednak taka, że pompa ciepła wymiarami przypomina mały regał, wąską lodówkę lub komodę. Jakie są typowe wymiary pompy ciepła, w którym pomieszczeniu można ją umieścić i jak wygląda kotłownia z pompą ciepła? Odpowiadamy poniżej!

Pompa ciepła – wydajne źródło energii

Odnawialne źródła energii cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością dzięki swojej zeroemisyjności i skutecznemu obniżeniu rachunków. Woda, wiatr i gleba stają się głównym nośnikiem niewyczerpalnej i darmowej energii termalnej. Sztandarowym przykładem urządzenia OZE jest pompa ciepła, po którą chętnie sięgają zarówno gospodarstwa domowe, jak i podmioty biznesowe. Doceniana jest za wydajność – instalacja bazująca na pompie ciepła jest o wiele bardziej wydajna niż taka, która korzysta ze standardowych kotłów grzewczych. Pompy ciepła – w przeciwieństwie do urządzeń spalających węgiel, olej, drewno czy inne paliwa – są praktycznie bezobsługowe. To dopiero początek przewagi instalacji OZE nad klasycznymi piecami. Pojawia się pytanie: ile miejsca zajmuje pompa ciepła? Jako że ze pompa ciepła działa bez wykorzystywania paliw stałych, kotłownia okazuje się zbędna. Oznacza to, że ekologiczne urządzenie grzewcze zmieści się w praktycznie każdym budynku, nawet przy ograniczonej przestrzeni.

Czy pompa ciepła zajmuje dużo miejsca?

Na samym początku warto wyróżnić podstawowe, najpopularniejsze rodzaje pomp ciepła. Pierwsze na rynku pojawiły się modele gruntowe, które dzielono na poziome i pionowe. Przy modelach poziomych wymagana była działka z dużym areałem, gdyż energię pozyskiwano z płytkiej głębokości gruntu. Przy modelach pionowych zaś konieczne było przeprowadzenie głębokiego odwiertu, nawet na 80-100 metrów w głąb ziemi. Oznacza to, że mały metraż działki był dopuszczalny, ale same prace geologiczne mogły być uciążliwe. Dzięki swojej kompaktowości coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła powietrze-woda i powietrze-powietrze. Pierwsza z nich wykorzystuje energię aerotermalną pozyskiwaną poprzez jednostkę zewnętrzną zwaną monoblokiem. Ta przekazuje ciepło do cylindrycznego zbiornika zwanego podgrzewaczem, gdzie dochodzi do ogrzania wody. Monoblok zajmuje około 1 m2, podgrzewacz z reguły 0,5 m2. Co istotne – podgrzewacz można z powodzeniem przymocować pionowo, przytwierdzając do ściany. Pompy ciepła powietrze-powietrze to doskonale znane klimatyzatory z funkcją grzania. Tutaj jednostka zewnętrzna dostarcza energię do co najmniej jednego urządzenia wewnętrznego, które wpuszczają ogrzane powietrze do budynku. Modelowe wymiary jednostki wewnętrznej to 108 × 23 × 37, a jednostki zewnętrznej to 89 × 34 x 67 (wymiary podajemy jako S × W × G cm).

W jakim miejscu ustawić pompę ciepła?

Chociaż pompy ciepła zajmują mało miejsca, istotny jest dobór pomieszczenia, w którym będą się znajdować. Gruntowe pompy ciepła umieszczane są na zewnątrz budynku, w odległości od 30 do 150 cm od ściany z przyłączami. Dokładne warunki instalacyjne ustalane są na miejscu podczas specjalistycznej konsultacji. Znacznie łatwiej określić miejsca, gdzie montowane są powietrzne pompy ciepła. 

Najmniejszego kłopotu dostarcza pompa ciepła typu powietrze-powietrze, tu jedynym wymogiem jest dostęp do energii elektrycznej. Jednostkę wewnętrzną umieszcza się w tym z pomieszczeń, gdzie spędza się najwięcej czasu. Jeśli chcemy zamontować tylko jedną jednostkę, a pomieszczeń regularnie użytkowanych jest kilka, najlepiej umieścić ją tam, gdzie zachodzi najlepsza cyrkulacja powietrza. Najczęściej są to salony lub sypialnie, a w firmie – pomieszczenia biurowe lub punkty obsługi klienta. Jednostkę zewnętrzną umieszcza się możliwie blisko wewnętrznej, by odpowiednio je ze sobą połączyć. 
W przypadku pomp powietrze-woda – poza dostępem do prądu – konieczne jest podłączenie z bieżącą wodą. To ze względu na podgrzewacz, który jest zasobnikiem ciepłej wody użytkowej rozprowadzającej ciepło poprzez instalację grzewczą. Podgrzewacz, który działa bezobsługowo, dobrze jest umieścić w miejscu suchym i dość rzadko uczęszczanym. W tej roli idealnie sprawdzi się piwnica, garaż, a nawet garderoba, przedpokój czy spiżarnia. Kotłownia z pompą ciepła również będzie dobrym rozwiązaniem, szczególnie gdy przeprowadzana jest termomodernizacja.

A
B

Chcesz wiedzieć ile zaoszczędzisz dzięki ekologicznej energii?

Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i wszystko wyjaśni.

Zadzwoń na infolinię +48 570 100 635 lub

Zostaw swój numer telefonu

Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i wszystko wyjaśni.

Potwierdzam, że zapoznałem (-am) się z Polityką prywatności Instal3D i wyrażam zgodę na kontakt w celu przedstawienia oferty.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.
Polityka prywatności

Deprecated: Return type of Elementor\Core\Logger\Items\Base::jsonSerialize() should either be compatible with JsonSerializable::jsonSerialize(): mixed, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /home/jqbpdsaglq/domains/instal3d.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/core/logger/items/base.php on line 46